Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

OCHOČENÍ:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

OCHOČENÍ

ochočení, řeč a smysly morčat

Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení

Potřebujete poradit? Přihlaste se zde na 
Více smajlíků ke 
staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
DŮLEŽITÉ 
Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se doporučuje, chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) nebo vykastrovaný samce se samicí. 
Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo. 
Člověk ani jiné zvíře jim kamaráda stejného druhu nikdy nenahradí!! 
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem i umřít.  
Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba v Rakousku, Nizozemí i ve Švýcarsku je to uzákoněné. 

OCHOČENÍ

Nejprve je třeba říct, že každé morče je individuální osobnost. Každé morče má úplně jinou povahu, jiné vlastnosti a jiné chování.

Některé je: klidné, mírné, jiné všetečné a zvídavé, další je bázlivé, lekavé nebo protivné, jiné mazlivé, nebo pecivál, další je ukecané, některé se rádo mazlí, některé vyhledává společnost, jiné je samotář, další je něžné, soucitné, empatické a pečovatel. Mám ráda morčata s osobností, které dá najevo, když se mu něco nelíbí a ožene se a naopak ukáže co se mu líbí.

Prostě každé má úplně jinou povahu a tu bychom měli také respektovat! 
Jejich povaha se projevuje nejen veskupině morčat
,ale i k člověku a to je právě pěknéa zajímavé pozorovat.

Nedávejte klasický domeček uzavřený, jinak bude stále zalezlé a hůř si zvyká.
Přikryjte 1/2 klece dekou, aby se cítilo v bezpečí. 
Reakce morčete na strach a leknutí jsou pouze dvě: 
Útěk nebo strne bez hnutí nic jiného neznají...
Morče se ani nepohne, když je ve stresu a nemůže utéct (špatné zacházení, nebo koupání) je strnulé bez hnutí, neumí se bránit...a člověk si mylně myslí, že si to užívá, ale morče je vyděšené k smrti. Morčátko je něžná malá dušička, bezbranná a křehká. 
Rozhodně není na hrané pro dětina, od toho jsou plyšáci! 

Jak nejlépe ochočit morče? 

 • Univerzální postup asi nikde nenajdete, protože vždy záleží v první řadě na povaze morčátka. Po přinesení do nového domova bude pravděpodobně vyplašené každé, některé si u vás zvykne za týden, jiné za několik měsíců. V každém případě je nezbytné obrnit se ohromnou dávkou trpělivosti.
  Chovatelé se liší v názoru, zda nechat nově přinesenému morčátku domeček, nebo ne. Pravda je, že morčátko se v něm bude schovávat a utíkat do něj při každém leknutí. Nemusíte z něj tak třeba celý první týden vidět ani čumáček a na to že něco chováte bude možné usoudit jen z mizejících stébel trávy ve vchodu do domečku. Morčátku bude pravděpodobně trvat déle, než si zvykne a přestane se lekat každého vašeho pohybu, ale jednou to zvládne a celkově bude v menším stresu.
  Pokud mu domeček seberete, zvykne si podle názorů některých chovatelů dříve na vaši přítomnost, ovšem stres, kterému je takto vystaveno, je veliký. Morčátko potřebuje svoje místo, kde se bude cítit v bezpečí, jejich jedinou obranou před predátory je útěk a schování se a to by mu mělo být umožněno, alespoň do doby než si uvědomí, že vy žádní predátoři nejste.
  Asi nejlépe je volit kompromis v podobě například kupky sena, do které se morčátko bude moci schovat, nebo překrýt půl klece dekou, tak nebude úplně odříznuto od okolí.
  Na vlastní ochočování všeobecně nejlépe zabírá potrava. Zjistit co morčátku nejvíce chutná (např. salát), to mu potom podávat z ruky a při tom na něj tiše mluvit. Když získá důvěru a začne vám z ruky jíst, nesnažte se ho pak hned obratem chytit, ze začátku ho ani nezkoušejte pohladit, jen mu přidržujte dobrotu u čumáčku. Až ve chvíli, kdy od vás z ruky bude krmení přijímat běžně, zkuste ho třeba pomalu pohladit a stále na něj mluvte. Důležité je vyvarovat se hlasitých a náhlých zvuků, rychlých a nenadálých pohybů, to vše dokáže morčátko snadno vyděsit.
  Také nikdy nechytejte morčátko na chování tak, že ho budete lovit rukou v jeho baráčku, má pak pocit, že mu opět nějaký predátor proniká do jeho bezpečné zóny a tím jeho význam bezpečného útočiště pomine. Správné je baráček dát pryč a poté morčátko chytnout.
  Za všechnu tuto námahu a trpělivost vám bude odměnou vynikající společník, který za vámi časem může i běhat po místnosti jako pejsek.
  (zdroj králíci.cz)
Jak správně držet morče 
F668316 

 Když si morče přinesete domů


Pokud chcete mít morče ochočené a mazlíka obrňte se trpělivostí, něžností a jemným zacházením, ale úplně každé morče kontaktní není, je to o povaze. 

NEDÁVEJTE KLASICKÝ DOMEČEK
Domeček podle mě není vhodný protože:

 1. Na nemocné morče není vidět když sedí naježené protože ho něco bolí a na problém se pak přijde pozdě (jen 2 dny u morčete mohou být osudné)
 2. Morčátko je většinu času zalezlé v domečku, nemá kontakt s okolím, pomaleji se ochočuje, je stále plaché a víc lekavé. 
 3. V domečku se vyprazdňuje, stěny domku nasáknou močí, smrdí, nejdou umýt a plesniví a to je nezdravé. 
Místo domečku je lepší udělat nebo koupit patro do klece, hamaka (houpačka), papučka, pelíšek, či ohebný tunel Karlie. 
 • Novým morčatům přikryjte 1/2 klece dekou, aby se cítilo v bezpečí. 
  Moje zkušenosti s ochočováním

 • Nejdříve ho nechat pár dní rozkoukat v novém prostředí, po pár dnech mu pomalinku nabízet z ruky zeleninku, jemně na něj promlouvat
 • NEHONIT morče po kleci, ať nemá z vaší ruky stres.
 • Musíte na morče zepředu, musí vaše ruce vidět a smířit se s tím, ale chce to trpělivost.
 • NEVYSTRAŠIT zezadu a nebo z boku, to se lekne a uteče.
 • Pak ho můžete začít pomalinku hladit v kleci po hlavičce mezi oušky až k zadečku, každé morče má rádo něco jiného.
 • Když nebude před vaší rukou utíkat, tak ho zkoušet pomalu vyndavat i z klece pochovat...opět zepředu oběma rukama z obou stran, třeba ho pohladit i po hlavičce a pomalinku ho vyndat.

Takhle myslím, že by se mělo postupovat s každým morčíkem, ať je maličké či starší...

ŘEČ MORČAT při hlazení a chování - Yutube 

Jak naučit morče na záchůdek

WC je dobré dát pod seník, sbírat po kleci bobečky a před ním dávat tam kam patří. Když se morčík chová a projeví potřebu že chce pryč, tak ho hned dát pokaždé rovnou na to WC a chvilku mu třeba rukou zabránit, kdyby chtělo hned někam utíkat, přesně jako s dětmi, když se probudí, tak hned na nočník :)) Mojí chlupáči když je dám na WC, tak přičupnou a čůrají. Ale ne každé morče se to úplně naučí. 

Morčata chodí většinoudo rohů, ale naučit každé morče chodit jen na jedno určité místoprostě nejde... Moje holky chodí cca 90% na WC, ale když jsou rozrušené třeba z návštěvy a pod, pak udělají potřebu i jinde... Na WC se dají naučit, ale ne každé, některé je prostě takový hyperaktiv, roztěkanec, nebo když je bázlivé, tak to prostě dělá kde zrovna je.

Za těch pár roků mě tu prošlo X vzorků různých morčat a tak už jsem lecos vypozorovala.

WC v praxi u nás

Já místo podestýlky používám prací koberečky, tak že čistím, peru pelíšky a koberečky, aby měli furt čisto.
 • WC je dobré dát pod seník a napaječku a musí být dostatečně velké.
 • Bobečky sbírám a dávám do WC, aby věděli, že to tam patří.
 • Když morčíky chovám a on se začne vrtět, třeba mě i ožužlávat, hned ho položím na WC a oni se vyčůrají.
 • Po vyčištění WC novou podestýlku "pocukruji" trochou špinavé podestýlky, aby měli ve WC svůj pach.
 • Záleží také na tom, kolik je morčíků v jak veliké kleci a jak velké WC mají k disposici, aby se tam vešli.

Také jsem zjistila, že když jsou morčíci relativně v klidu a nejsou ničím rozrušení, tak jsou čistotnější… když mám doma návštěvy, hlavně když tu mám nějaké děti, tak je to s tou čistotou horší :/

Ovšem nemyslete si, že jsou všichni takhle vzorní. Ladynka je občas čuník a Zuzanka má špatné kyčle od narození a tak to taky někdy pustí jinde než do WC, ale ostatní jsou vzorňáci, především Drobinka a Šmudlinka, ale i Bublinka a Rozinka :))
Je legrační je sledovat, jak leží a nejednou honem to mydlí na WC, vystrčí prdku a čůrají :D to dělá hlavně Šmudlinka s Drobinkou :)
Nedávno mě překvapila Bublinka, byla venku, najednou se rozeběhla ke schůdkům ke kleci...zastavila...otočila a hupky šupky do hrací bedýnky tam vystrčila prdku a vyčůrala se...asi u schodů zjistila, že by to do klece na WC nestihla, tak skočila do bedýnky (mají tam peletky, slaměné hobliny, seno a chodí tam i čůrat, když jsou ve výběhu)
A kluci dole jsou taky legrační, musím jim tam dát nějaké větší WC, bo do něj skočí, aby tam udělali potřebu, ale prdka jim občas visí ven a čůrají sice na WC, ale teče to mimo :(( chudáčci, ale snaží se.. miláčkové moji :) Tak kluci už větší WC mají ;-)

Tip :  Usazený močový kámen na dně klece rozpouští ocet a kyselina citronová. 

návštěvníků stránky
celkem1 135 391
tento týden2 565
dnes12