Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

SOUŽITÍ a SEZNAMOVÁNÍ:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

SOUŽITÍ a SEZNAMOVÁNÍ

Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se doporučuje, chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo. 
Člověk jim kamaráda stejného druhu nikdy nenahradí!! 
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem i umřít. 
Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba v Rakousku, Nizozemí i ve Švícarsku je to uzákoněné. 

Zamyšlení: 

Nikdoz těch, kdo se zabývají záchranou zvířat, útulky, SPCA atd...nikdo z těch lidí nikdy neřekne, že samotnému zvířeti nicnechybí... Tohle říkají jen mazlíčkáři, kteří tématunerozumí a neumí pochopit potřeby zvířat, ale chápou jen svoje potřeby a tvrdí že je spokojené . 

Tosamé je téma kastrace, takévětšina mazlíčkářů nechápe její princip a prospěch pro zvíře.hlavně zdravotní (snížení rizika nádorů, rakoviny varlat, dělohy, ovariální cysty atd) ale i společenský (lépe zařaditelná do kolektivu)

Nový zákon na ochranu zvířat !

V pondělí 1.září vešel ve Švýcarsku v platnost nový zákon na ochranu zvířat. Tento zákon by měl ochraňovat domácí a hospodářská zvířata před izolací a nepřirozenými životními podmínkami.

Sociální zvířata, jako například morče, musí být chována minimálně v párech. Držet v osamění jedno morče, králíka, ptáka nebo podobné zvíře, je nyní zakázáno. Švýcarští farmáři musí aplikovat nový zákon také na hospodářská zvířata. Telata mohou být držena pouze ve skupinách a s výběhem.

NE morče a jiný živočišný druh v jedné ubikaci NE !!


SEZNAMUJEME JEN MORČÍKY
STEJNÉHO POHLAVÍ, nebo samičku s vykastrovaným samcem!! (ohledně kastrace je psáno níže)
Samice žijící s nevykastrovaným samcem by se urodila k smrti! 

Proč NEdoporučuji množit? 
Protože morčat je hrozně moc, je spousta množíren a hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny i zadarmo, nebo pro hady a dávat morčata do zverimexu také není dobrá volba, nevíte tak ke komu se morčátko dostane, pak většinou končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, vyhozená u popelnic, nebo dokonce u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila.
 
S novým morčátkem doporučuji zajít na veterinu za specialistou odborníkem na morčata, aby ověřil pohlaví a prohlédl, jestli je zdravé a bez parazitů, ale i přesto by mělo být v karanténě 3-4 týdny, než jej přidáte k ostatním, jinak by nakazilo ostatní třeba všenkami či svrabem a pak by se museli léčit všichni.

Pro 2 morčátka je potřeba dostatečně velká klec minimálně 100cm, nejlépe 120cm, 
pro kluky raději větší (prostě čím větší tím lepší). 

Jen velká klec ale nestačí
je potřeba rozmanitě zařídit, aby měli možnost soukromí a nebyli stále v konfrontační pozici proti sobě. 
Rozhodně NE klasické domečky, v nich často probíhají boje. 
Nejlepší je udělat jen přístřešek, nebo patro do klece, hamaku, ohebný tunýlek/můstek zn.KARLIE apod) 2 pelíšky, někdy je dobré i 2 mystičky, viz. sekce: VYBAVENÍ KLECE - klik
SEZNAMOVÁNÍ všeobecně - Seznamujeme na neutrální půdě, tj. ve výběhu, kde jim připravíme rozmanité prostředí, dáme nějakou zeleninu, travičku, prolézačky a další věci na zabavení.  
Klec musí být co největší, vyčistěná s novou podestýlkou, rozmanitě vybavená (patro, hamaka, tunýlek, 2 mističky, 2 palíšky a pod.) 
TYP: Je dobré natřít obě morčata levandulovým aromaolejíčkem, aby voněli stejně. 
Někdy to chce pevné nervy a velkou trpělivost!!! Proženou se, poštěkají, cvakají zubama, třeba i vyškubou chlupy z prdky, ale za nějaký čas si vyjasní pozice a budou v pohodě, prostě si musí vyjasnit pozice v hierarchii.    

HOLKY
Mláďata - 
se se seznamují bez problémů.

Starší samice -
Tady se při seznamování často projevují dominance samic, ale po vyjasnění nadřazenosti se situace uklidní.
Opravdu jen málo kdy se stane, že se vyloženě nesnesou a že by se opravdu praly do krve! 

Naskakování samičky na samičku:
Toto dělají samice v říji, která se opakuje po cca 17-18 dnech. Vrkají na sebe a otravují jedna druhou. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu dominance – starší  či dominantnější samice tím říká, že je nadřazenější.

KLUCI  
Pro kluky je potřeba velkou klec 120cm aby se neprali. Rozmanitě vybavit, udělat patro, hamaku, 2 misky a pod. 
Rozhodně NE klasické domečky, v nich často probíhají boje.

Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější. V dospělosti mladšího samce se může situace obrátit a můžou se začít prát, proto opět doporučuji oba včas vykastrovat

Mláďata kluků -  se seznamují bez problémů

Nejlepší je pořídit 2 brášky z jednoho vrhu, buďto miminka po odstavu, nebo starší klučíky, kteří jsou zvyklí spolu žít. V dospělosti však může nastat problém, proto doporučuji včas oba vykastrovat. 
POZOR
Starší samce - NEdoporučuji seznamovat !!!

2 cizí samci -
miminka po odstavu, nebo starší samec dobře přijme
mládě či miminko po odstavu.  
Dokud jsou samci miminka, snesou se v pohodě... to až v dospělosti, zhruba od 1/2 roku do 1 roka se láme chleba a pak se ukáže jak to mezi nimi bude dál.... Pokud se samci poperou jako dělová koule až do krve, pomůže kastrace obou samců a velká klec 120cm dlouhá rozmanitě vybavená.

NE 3 a více samců se na 99% nesnesou!!

2 samci žijící spolu
mívají harmonické soužití, snášejí se velice dobře a jsou z nich velcí kámoši
ALE
POZOR nesmí si čichnout k samici, nebo jinému samci, jinak se ZAČNOU PRÁT!!


PRŮBĚH SEZNAMOVÁNÍ
Jestliže kolem sebe jen chodí,  vrkají na  sebe  a  vyhrožují cvakáním zubů, někdy se ďobnou  do prdky, je to běžné chování vyjasňování si dominance !!! 
Některá morčata jsou větší cíťové a piští, jako kdyby je na nože brali...
Pokud se do sebe nepustí až tak, že je z nich vyloženě "dělová koule" a neteče krev, tak je to běžné a normální morčecí dohadování. 
Moje holky se také často poštěkají, hlavně když mají říje, vyždibnou si chlupy z prdky, ale to je normální :-) oni si takto prostě vyměňují názory.

Kastrace všeobecně: 
Proč se zvířata kastrují? 
Podle nejnovějších veterinárních výzkumů a poznatků je vykastrované zvíře zdravější - omezení rizika rakoviny dělohy, varlat, mléčných žláz atd... atd... 
Zmírní se i agrese, zvíře je ovladatelnější a lépe tak vychází s ostatními zvířaty a veterináři říkají že kastrovaní jedinci jsou prý zdravější a dožívají se vyššího věku ... 
Další články v sekci: KASTRACE všeobecně 
 
Kastrace morčat
Samička morčete ještě mladá, by měla podle veterinářů zvládat kastraci lépe... 
U starších samic je to pak velmi riskantní zákrok... Já doporučuji spíš hormonální injekce Receptal... 
Kastrují spíš samci, u nich to není náročný zákrok ... 
Kastrace samce:
Nejsem zastáncem zbytečných operací jen z plezíru majitele (že jim smrdí, značkuje atd) ovšem pro jejich dobro, aby se mohli lépe integrovat k dalšímu morčeti. Já nechávám kastrovat všechny zachráněné samečky, aby se mohli lépe umístit do nových domovů, třeba k samičce, do skupiny samiček, nebo s dalším vykastrovaným samcem, jinak by museli zůstat samotní a to není dobře pro žádné morče!! 
DŮLEŽITÉ - Pokud máte 2 samce, doporučuji vykastrovat oba ještě mladé 
PROTOŽE pokud jeden onemocní, musí být na marodce sám a pak už se dospělí samci znova nesnesou a musí pak bydlet odděleně samotní. 
Nebo jeden zemře, zbylý sameček by opět musel zůstat sám, nebo riskovat pořízení malého samečka, který až dospěje často se začnou prát a opět by museli bydlet odděleně, bo na kastraci je ten starší už moc starý. 
Snad sem to vysvětlila dostatečně a pochopitelně. 

U samců je kastrace drobná záležitost 
s jedním až dvěma stehy a hned ten den jsou naprosto v pohodě! Třeba u psů a koček z útulků je kastrace samozřejmostí z pochopitelných důvodů.
Mluvím ovšem o zachraňovaných morčátkách, nebo o tom, když se ve zverexu spletou neznalí prodavači a prodají jiné pohlaví, což se běžné stává.
Samec před kastrací:
Musí být v dobré výživové kondici, nesmí být příliš starý a mládě musí být starší 3 měsíců.
Operaci musí provést specialista odborník na morčata pod inhalační narkózou.


Samec po kastraci:
Dříve se říkalo že má být měsíc od samice, ale nejnovější informace jsou, že se má samec nechat v klidu do zahojení a vytažení stehů a může k samici, doporučuji aspoň 14 dní. 
 

Neplodný samec neexistuje
jen má semeníky nesestouplé a schované někde v břišní dutině, to se stává i u jiných zvířat a veterináři je nevidí a uvnitř je nehledají. 
Proto je nebezpečné nechávat nevykastrovaného samce se samičkami. Žije tak třeba  se samicí bez nakrytí i několik let a pak se najednou zadaří a problém je na světě, protože když zabřezne starší samice přes jeden roku, tak porod většinou nepřežije. 
  


návštěvníků stránky
celkem412 804
tento týden2 070
dnes163