Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE

Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke 
staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
Morče se nesmí chovat samotné 
Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se musí chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) nebo vykastrovaný samce se samicí. Chovat samotné morče je také forma týrání, každé zvíře má své potřeby nejen fyzické, ale i sociální!
Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo.
Člověk ani jiné zvíře jim kamaráda stejného druhu nikdy nemůže nenahradit!
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem onemocnět a umřít. Stádová zvířata nesmí být chována samotná (koně, ovce, krávy, prasata a další) na to jsou zákony!

Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba ve Skotsku, Rakousku, Nizozemí i ve Švýcarsku je to uzákoněné a dokonce i samci se tam kastrují.

Nový zákon na ochranu zvířat!

V pondělí 1.září 2008 vešel ve Švýcarsku v platnost nový zákon na ochranu zvířat. Tento zákon by měl ochraňovat domácí a hospodářská zvířata před izolací a nepřirozenými životními podmínkami. Sociální zvířata, jako například morče, musí být chována minimálně v párech. Držet v osamění jedno morče, králíka, ptáka nebo podobné zvíře, je nyní zakázáno.

Švýcarští farmáři musí aplikovat nový zákon také na hospodářská zvířata. Telata mohou být držena pouze ve skupinách a s výběhem.

 Pokud máte jen jedno morčátko a víte že nemá být samotné, měli byste chybu napravit a ne se vymlouvat nesmysly, jako že spokojené samo, že si nestěžuje, že se mu věnujete atd. ono neumí mluvit, aby vám to řeklo! Uvědomte si, že pokud odpíráte svému miláčkovy dopřát šťastný život s dalším morčetem, chcete ho mít jen pro sebe a své uspokojení, je sobecké i kdybyste ho chovali v bavlnce. Morče má nejen fyzické potřeby, ale i sociální a samotné morče je týrání! Výmluvy proč mít jen jedno morče jsou nerozumné, dětinské a sobecké!

Představte si, že vy budete zavření v kleci bez jakéhokoliv kontaktu s člověkem a občas si vás vytáhne nějaký obr, který nemluví vaší řečí, asi také šťastní nebudete

Zamyšlení:

Nikdo z těch, kdo se zabývají záchranou zvířat, útulky, SPCA atd...nikdo z těch lidí nikdy neřekne, že samotnému zvířeti nic nechybí. Tohle říkají jen mazlíčkáři, kteří tématu nerozumí a neumí pochopit potřeby zvířat, ale chápou jen svoje potřeby a tvrdí že je spokojené.

To samé je téma kastrace, také většina mazlíčkářů nechápe prospěch hlavně zdravotní (snížení rizika nádorů, rakoviny dělohy i varlat, ovariální cysty atd) ale i společenský (lépe zařaditelná do kolektivu)

NE morče a jiné zvíře v jedné ubikaci NE!

SEZNAMUJEME JEN MORČATA STEJNÉHO POHLAVÍ, nebo samičku s vykastrovaným samcem!! Nejlepší kombinace je kastrovaný samec a samičky (o kastraci je níže)
Samice s nevykastrovaným samcem by se urodila k smrti!
Určení pohlaví KLIK
Proč NEdoporučuji množit?
Raději adoptujte a uděláte dobrý skutek.
Morčat je hrozně moc, útulky a azyly jsou přeplněné, je spousta množíren, hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny i zadarmo, nebo pro hady, dávat morčata do zverimexu to nevíte ke komu se morčátko dostane a často končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, končí vyhozená u popelnic, nebo u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila, raději adoptujte.
Více smajlíků ke stažení S novým morčátkem
jděte na veterinu pouze za odborníkem na morčata, aby ověřil pohlaví, prohlédl jestli je zdravé a bez parazitů.
Důležitá je karanténa - nové morče nechte 3-4 týdny v samostatné kleci, nejlépe v jiné místnosti a po každém styku si mýt ruce. Mohlo by nakazit ostatní  a musela by se léčit všechna morčata.

Pro 2 morčátka je potřeba dostatečně velká ubikace/
klec, nejlépe 120cm, pro kluky raději větší (prostě čím větší tím lepší). 
Na pár dní přikrýt 1/2 klece dekou, aby se tolik nebála a zvykla si. Nedávat uzavřený domek jen s malým otvorem, bylo by stále zalezlé a těžko se zvyká na ruch domácnosti!
Jen velká klec ale nestačí
je potřeba správně zařídit, aby měli možnost soukromí a nebyli stále v konfrontační pozici proti sobě.
Rozhodně NE klasické domečky, v nich často probíhají neshody a pranice.
Nejlepší je jen přístřešek, nebo patro do klece, hamaku, ohebný tunýlek/můstek zn.KARLIE apod) 2 pelíšky, někdy je dobré i 2 mystičky, viz. sekce: VYBAVENÍ KLECE
Na pár dní přikrýt 1/2 klece dekou, aby se tolik nebála a zvykla si. Nedávat uzavřený domek, bylo by stále zalezlé a těžko se zvyká na ruch domácnosti.
Důležité správně morčata seznamovat, ne je rovnou hodit do klece! Neoddělujte morčata zbytečně dřív, než si prostudujte o jejich chování, abyste jim lépe rozuměli.
Často morčata žijí zbytečně samotná a rozdělaná, protože lidi nerozumí jejich chování a dorozumívání a mylně si myslí že jsou na sebe "agresivní". 
Běžné odstrkování, štípnutí, dobnutí, prohnání, někdy vyškubnou chlupů z prdky je prostě jejich komunikace. viz seznamování níže.
Více smajlíků ke staženíSEZNAMOVÁNÍ všeobecně
Seznamujeme na neutrální půdě, tj. ve výběhu, kde jim připravíme rozmanité prostředí, dáme nějakou zeleninu, travičku, prolézačky a další věci na zabavení. každý den třeba na hodinu a postupně se to uklidní. někdy to trvá týden, někdy měsíc, ale chce to vydržet a pevné nervy. 
TYP: Je dobré natřít obě morčata levandulovým aroma olejíčkem, aby voněli stejně. Pro uklidnění pomáhá jemné poklepávání na hlavičku mezi uši. 
Někdy to chce pevné nervy a velkou trpělivost!! Proženou se, poštěkají, cvakají zubama, třeba i vyškubou chlupy z prdky, ale za nějaký čas si vyjasní pozice a budou v pohodě, prostě si musí vyjasnit pozice v hierarchii. Až se je situace klidná, pak teprve dát do velké klece.
Klec musí být co největší, vyčištěná s novou podestýlkou, rozmanitě vybavená (patro, hamaka, tunýlek, 2 mističky, 2 pelíšky a pod)

Více smajlíků ke 
staženíPRŮBĚH SEZNAMOVÁNÍ
Jestliže kolem sebe jen chodí, vrkají na sebe a  vyhrožují cvakáním zubů, někdy se ďobnou do prdky, je to běžné chování vyjasňování si dominance! Některá morčata jsou větší cíťové a piští, jako kdyby je na nože brali...neberte je v ten moment do ruky, ale pohlaďte všechna a uklidněte.
Pokud se do sebe nepustí až tak, že je z nich vyloženě "dělová koule" a neteče krev, tak je to běžné a normální morčecí dohadování.
Moje holky se také často poštěkají, hlavně když mají říje, vyždibnou si chlupy z prdky, ale to je normální, oni si takto prostě vyměňují názory.
Příklad z praxe:
Jak sem seznamovala tu zachráněnou Treperendu s mýma holkama... Trvalo to týden... Nejdřív cvakání.. zuby.. kroužení a naskakování čumáčkem do sebe...Tak jsem je obě vždy pohladila a uklidnila atd...cvakaly na sebe i moje holky, prostě klasicky přenesená agrese.... Další den skoro stejné... další trošku lepší... další den už jen zacvakaly...a další už malá Treperenda pochopila, že je na konci hierarchie a že musí uhnout a utéct...Ukázala sem jí, jak po eskalátoru k holkám do morčatárny a hned to uměla,jenže holky vždy jak to zjistily, hned jí vyhnaly.  Ale ona se nedala a "dveřma jí vyhodí a oknem se vrátí" je splachovací a nic si z toho nedělá. Teď už bydlí společně, u misky nesmí být jako první bo holky jí odpinknou ... ale zvykla si a je to v pohodě, bo už ví kde je její místo, je spokojená a ráda, že není samotná.
Seznamování azylaček (maminka a malá dcerka) s Borískem a 6ti letou Rebečkou ve výběhu, prakticky po celém bytě mohou běhat..ale holky se ještě moc nemusí, cvakají na sebe a vyhrožují.. Borísek vždycky přiběhne mezi ně, rozežene je, zacvaká na ně zubama a je klid zase na chvíli...Někdy je to seznamování hold na dlouho, ale vždycky to dopadne, jen to chce trpělivost, rozumět jim a vědět jak na to.
Poprvé Boris vyškubnul Mamince chlupy z prdky a ona utekla k sobě do klece, njn, někdy je to bouřlivější i holka s klukem. Je sranda pozorovat tu jejich řeč těla a zvuky, kterými se dorozumívají.
ZMÁČKNOUT NĚŽNĚ BŘÍŠKO NA BUCHTOU/PINDÍKEM A JESTLI VYLEZE PINĎA, JE TO KLUK, POKUD JE TAM JEN TVRDÉ Y JE TO HOLKA.
TAKÉ SE TO POZNÁ CCA VE 3 TÝDNECH PODLE TOHO, ŽE KLUČÍCI ZAČNOU OTRAVOVAT HOLKY, BRUMLAJÍ KOLEM NICH A NAKRUCUJÍ SE, NASKAKUJÍ NA NĚ, podle toho se to také dá poznat.
KLUCI Více smajlíků ke 
stažení Více smajlíků ke stažení
Pro kluky je potřeba velkou klec aspoň 120cm aby se neprali. Rozmanitě vybavit, udělat patro, hamaku, 2 misky a pod.
Rozhodně NE klasické uzavřené domečky a stísněné prostory, v nich často probíhají boje.
Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější. V dospělosti mladšího samce se může situace obrátit a můžou se začít prát, proto opět doporučuji oba včas vykastrovat.
SAMCE NECHTE VČAS VYKASTROVAT! video
Ideální je kastrovaný kluk a samice, třeba harém samic, jak je to v přírodě, nebudou SE množit a nemusí se týrat samotou.
DŮLEŽITÉ - to platí na 99%
2 DOSPĚLÍ KLUCI A DALŠÍ MORČE SE NESNESOU!
Pokud máte 2 samce,
vykastrujte je oba včas, ještě mladé...PROTOŽE:
Až se porvou do krve, těžko se dávají dohromady, chce to pomalu opatrně seznamovat a hodně pevné nervy a dlouhou trpělivost.
Pokud jeden onemocní, musí být na marodce sám a pak už se dospělí samci znova většinou nesnesou a musí pak bydlet odděleně samotní. 
Nebo jeden zemře, zbylý sameček by opět musel zůstat sám, nebo riskovat pořízení malého samečka, který až dospěje často se začnou prát a opět by museli bydlet odděleně, bo na kastraci je ten starší už moc starý.
Snad sem to vysvětlila dostatečně a pochopitelně.
U samců je kastrace drobná záležitosts jedním až dvěma stehy, trvá jen 15-20min a hned ten den jsou naprosto v pohodě a druhý den už lítají po klec, jakoby se nic nestalo.
Nejvhodnější doba na kastraci je kolem 4 měsíců, později je větší riziko že nastanou neshody! 
Ve Skotsku prodávají ve zverumexech kastrované 
samce, v Německu CHS také kastrují samce. U nás vím zatím jen o pár CHS co kluky kastrují, ale jinak jsou u nás stále zabedněnci.
Miminka kluků - se seznamují bez problémů
Nejlepší je pořídit 2 brášky z jednoho vrhu, buďto miminka po odstavu, nebo starší klučíky, kteří jsou zvyklí spolu žít. V dospělosti však většinou nastává problém a perou se, proto doporučuji včas oba vykastrovat dřív než dojde k neshodám, nejlepe do 1 roka věku!
KASTRACI MUSÍ DĚLAT POUZE SPECIALISTA NA MORČATA, JINÝ VET TO NEUMÍ!
Morče je hodinářská práce a automechanik vám hodinky také neopraví! To platí i o všech zákrocích co se morčat týče.
POZOR
Starší samce NEdoporučuji seznamovat !

2 cizí samci
Starší samec přijme
mládě či miminko po odstavu dobře, problém nastává většinou kolem 1 roka, když mimino dospěje!
Dokud jsou samci miminka, snesou, ALE když začnou dospívat, zhruba kolem 1 roka se láme chleba, ale i časem jim může rupnout v hlavě a najednou se porvou do krve.
Pokud se samci poperou jako dělová koule až do krve, že skončíte na veterině na šití, může pomoct kastrace obou samců, velká klec minimálně 120cm dlouhá, rozmanitě vybavená a znova opatrně a zdlouhavě seznamovat a obrnit se velkou trpělivostí ! Proto doporučuji vykastrovat včas, než dojde na nejhorší!
VIDEO - KDYŽ SE SAMCI PEROU NA SMRT
Více než 2 dospělí samci se nesnesou!
2 KASTROVANÍ samci žijící spolu mívají harmonické soužití, snášejí se velice dobře a jsou z nich kámoši, ale nesmíte k nim přidat další morče!
Někdy i 2 NEkastrovaní samci mohou mít harmonické soužití, ale zase nakonec nastane situace z výše uvedených problémů, nebo jeden umře dřív a co potom?
ALE POZOR nesmí si čichnout k jinému morčeti, jinak se ZAČNOU PRÁT!
Kastrace všeobecně
O kastraci a jejím prospěchu na zdraví jsem morálně a eticky přesvědčená
Proč se zvířata kastrují?
Podle nejnovějších veterinárních výzkumů a poznatků je vykastrované zvíře zdravější - omezení rizika rakoviny, zánět dělohy, prsních žláz, cysty, u samců i varlat apod. Kastrací se mírní i agrese, zvíře je ovladatelnější a lépe tak vychází s ostatními zvířaty.
Veterináři říkají že kastrovaní jedinci jsou zdravější a dožívají se vyššího věku.
V pokročilejších zemích, jako třeba ve Skotsku prodávají v některých zverexech kastrované 
samce, v Německu některé CHS samce kastrují, dokonce i u nás je pár CHS, co samce kastrují, ale většina našinců jsou stále zabedněnci
Články veterinářů o kastraci: 
Kastrace samce
Nejsem zastáncem zbytečných operací, ovšem kastrace je pro jejich dobro, nejen ze zdravotních důvodů, ale i proto, aby se mohli lépe integrovat k dalším morčatům
Většinou lidé kastrují spíš samce, u nich to je méně nenáročný zákrok který trvá cca 15-20min a levnější než u samic, ovšem musí to dělat opět jen zkušený odborník na morčata!
Já nechávám kastrovat všechny zachráněné samce, aby se mohli lépe umístit do nových domovů, třeba k samičce, do skupiny samic, nebo s dalším kastrovaným samcem, jinak by museli zůstat samotní a to není dobře pro žádné morče!
Nikdy jsem s kastrací samců neměla žádný problém a druhý den už byli, jakoby se nic nedělo
Kastrace kluků stojí kolem 1500Kč, ale nemá cenu koukat jen po nízké ceně, hlavně to musí dělat 
zkušený odborník na morčata!
Samec před kastrací
Musí být v dobré výživové kondici, nesmí být příliš starý a mládě musí mít min 3-4
 měsíce, klidně i starší, nejdéle cca 5 letech, záleží na celkové kondici.
Zákrok musí provést jenom specialista odborník na morčata pod inhalační narkózou.
Pokud by měl kastraci dělat běžný veterinář, bez zkušeností s morčata, nedej bože injekční narkózou, dopadne to většinou špatně a morče se vůbec neprobudí!
Dám příklad - práce s morčetem je jako "hodinářská práce" a jako automechanik nemůže opravovat hodiny, tak běžný veterinář nemůže operovat morče. Kam na veterinu - zde KLIK
Samec po kastraci
Samečka dostanete již probuzeného, chvíli bude trochu zpomalený po narkóze, ale bude se chovat jako kdyby se nic nestalo. Druhý den už bude poskakovat a baštit, jakoby se nic nestalo.
  1. Místo podestýlky něco měkkého aspoň 3 dny kvůli stehům, nejlépe 10 dní do kontroly. (kobereček, protiotlakovku a pod)
  2. Musí mít rovnou, hladkou a čistou plochu, aby si nezanesla infekce
  3. Odstranit domky, patra, hamaky, vše, aby si nemohl potrhat stehy do vytažení stehů
  4. Hlídat, aby si stehy nevykousal. Doporučuji objednat na vaterině Ochranný límec pro hlodavce, někteří nenechavci si je vytahají dřív. 
  5. Měli byste dostat léky na bolest a pro jistotu i ATB cca na 5 dní. 
Pokud by se vám něco nezdálo, ihned na veterinu, jistota je jistota.
Samec má být oddělený od samic 4 týdny, aby samičky ještě nenakryl. Má se nechat v klidu do zahojení a vytažení stehů a odstranit věci, o které by mohl zatrhnout stehy
 
Neplodný samec prakticky neexistuje
jen má třeba semeníky nesestouplé a schované někde v břišní dutině, to se stává i u jiných zvířat a veterináři je nevidí a uvnitř je nehledají
Proto je nebezpečné nechávat nekastrovaného samce se samičkami. Žije tak třeba se samicí bez nakrytí i několik let a pak se najednou zadaří a problém je na světě, protože když zabřezne starší samice přes jeden roku, tak porod většinou nepřežije
Kastrace samiček
Existuje šetrná PREVENTIVNÍ KASTRACE tak zvaně "horem/bokem" začala se provádět i na morčatech. Zatím metoda v plenkách a dělá to jen pár specialistů (v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze na Hůrce) ale začíná se dělat i na některých dalších veterinách. Tito veterináři tuto šetrnou preventivní kastrace doporučují, jelikož cysty trpí 80-90% samic, a projevují se většinou kolem 2 let, ale zjistí se jen na ultrazvuku, některý zkušený vet i pohmatem.
Doporučuji preventivní kastraci v 6-12 měs.
Starší samice už většina cysty má a operace pak je náročnější pro organismus. Dokonce už v 9 měs mají cysty.
Kastrace bokem není tak invazivní, prakticky žádná rekonvalescence a samička je hned fit.
Ovšem je to dražší zákrok cca 2-3tisíce.
Podle zkušeností i informací od špičkových veterinářů je kastrace bokem dobře snášena, bez náročné rekonvalescence. Pokud je samička ještě bez příznaků nemoci, předejde se tak zdravotním problémům a náročné operaci, když už má velké cysty, zánět dělohy, mléčné žlázy atd.
Pokud už má samice zdravotní problém, nebo veliké cysty, musí se udělat klasická kastrace přes bříško a to je velmi riskantní zákrok 50/50, kor u starších samic, proto je lepší prevence a včas. U starých samic doporučuji spíš vyzkoušet hormonální léčbu injekce Receptal.
návštěvníků stránky
celkem1 135 397
tento týden2 571
dnes18